Üç Katlı Cerrahi Maske İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
3241

Pandemi döneminden kaynaklı maske takmak günümüzde zorunlu hale getirilmiştir. İnsanların sağlığını koruyan üç katlı cerrahi maske ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda sizlere sunacağız.

Dünyada küresel bir salgına sebep olan COVID-19 virüsünden korunmak için kullanılması gereken en önemli ekipman maskedir. Bu dönemde önemi oldukça fazla olan maskelerin ve sosyal yaşantımızda, doğru kullanılması gerekiyor. Peki, maske nasıl kullanılmalıdır, üç katlı cerrahi maske ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

toptan maske satın al

Cerrahi Maske Nedir?

İnsanların COVID-19 virüsünden korunması için kullanılan cerrahi maskeleri doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Üç katlı cerrahi maske ile ilgili bilinmesi gerekenler konusunda ilk söylenmesi gereken şey, bu maskelerin tek seferlik kullanım özelliğine sahip olmalıdır.

Dışarı çıktığınızda, uzun bir süre vakit geçireceğinizi düşünüyorsanız mutlaka yanınızda yedeğini de bulundurun. Çünkü bir süre sonra maskeler terlemeye başlar ve bu da virüs bulaştırma ihtimalini daha da yükseltir.

Cerrahi Maske Özellikleri

Cerrahi maskeler, diğer maskelerden daha farklıdır. Bu maskelerin en büyük özelliği, sertifikalı olmalarıdır. Maske satın alırken buna dikkat etmeniz, sağlığınız açısından ve verdiğiniz paranın boşa gitmemesi açısından önemlidir. Cerrahi maskelerin diğer özellikleri şunlardır;

  • Cerrahi maskeler, 3 kat tela kullanılarak üretilmiştir.
  • Maskelerin yüzde doğru şekilde durabilmesi için burun kısmında tel kullanılır.
  • Standart bir maske olduğu için her yüze uyum sağlayabilecek bir şekilde üretilmiştir. Maskede yer alan kulak lastiklerini ayarlayarak yüzünüze tam oturmasını sağlayabilirsiniz.
  • 75 gram ağırlığında teladan üretilirler.
  • Cerrahi maskeleri üretmek için Ekoteks sertifikasının onayından geçmesi gerekiyor. Ve bu maskeler %98 oranında bakteri filtrasyonu gerçekleştirir.

Cerrahi maskeler, piyasaya sürülmeden önce gerekli testlerden geçirilirler. Eğer bu testlerden başarılı bir şekilde geçemezlerse piyasaya sürülmezler. Peki, bu testler nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cerrahi Maskeler Koronavirüsten (Covid-19) Korur Mu?

Nefes Alabilirlik Testi

Günün her saati taktığımız cerrahi maskelerin içinde rahat nefes almayı sağlaması gerekiyor. Cerrahi maskeler üretilirken nefes alabilirlik özelliğine sahip olmasına özen gösterilir.

Sıvı Testi

Havada oluşan sıvı parçacıklarının, maskenin içine nüfuz etmediği test edilip onaylandıktan sonra satışa sunulur.

Bakteriyel Filtrasyon Testi

Cerrahi maske üretilirken %98 oranında bakterileri filtreden geçirmesi ve kişiyi koruma altına alması için testlerden geçmesi gerekiyor. Hava yoluyla, ağızdan çıkan sıvı parçacıklarıyla bulaşan korona virüsünün insanlara birbirinden geçmesini önlemek adına bu testleri geçtikten sonra satışa sunuluyor.

Üç Katlı Cerrahi Maske Nerelerde Kullanılır?

Normal şartlarda, cerrahi maskeler sağlık çalışanları tarafından kullanılan maskelerdir. Ancak korona virüs salgınının tüm dünyada yayılması üzerine, üretilen cerrahi maskeler, vatandaşlar tarafından da kullanılmaktadır. Çünkü cerrahi maskeler diğer maske türlerine karşı daha dayanıklı ve sağlıklıdır.

Dışarı Çıkarken Mutlaka Maske Kullanılmalıdır

COVID-19 salgınından korunmak ve virüs taşıyıcısı kişilerin başka kişilere bulaştırmaması adına cerrahi maskeler yoğun olarak kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamada, COVID-19 salgınından korunmak için 3 katlı cerrahi maskelerin dışarıya çıkan kişilerin kullanılması yönünde önerilerde bulunulmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarında, insanların toplu durduğu alanlarda maskenin takılması oldukça önem arz etmektedir.

Üç Katlı Cerrahi Maskelerin Özellikleri

Üç katlı cerrahi maske kullanırken, ağız ve burnu ile yakın çevresindeki potansiyel enfeksiyon taşıyıcıları arasında fiziksel bir bariyer oluşturur.  Üç katlı cerrahi maskeler hakkında bilinmesi gerekenler konusunda fikir sahibi olur ve buna uygun bir şekilde kullanırsanız salgın riskine karşı kendinizi daha fazla koruma altına alabilir ve virüsün yayılması daha kolay bir şekilde engellenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here