Medikal (Cerrahi) Maskeler Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

0
647

Medikal maskeler, korona virüs salgının kendini göstermeye başlamasından sonra daha fazla tercih edilmeye başlandı. Peki, medikal maskeler hakkında bilinen yanlışlar nelerdir? İşte maske kullanımında yapılan 5 yanlış.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs sonrası maske kullanımı artık vazgeçilmezimiz. Peki, ama maske kullanırken neler yapıyoruz? Medikal maskeler hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar neler gelin beraber bakalım.

toptan maske satın al

Maske kullanımıyla ilgili çok ciddi hatalar yapıldığını, virüslerden korunmak için en pahalı maskelerin alınıp alınmaması hususu uzun zamandır tartışma konusu.

El Temizliği Yapmadan Maske Kullanmak

Medikal maskeler hakkında doğru bilinen 5 yanlış sıralamasının ilkini el temizliğine dikkat etmeden maske kullanmak geliyor. Bu hata, elde bulunan herhangi bir bakterinin solunum yolundan vücudumuza geçmesine davetiye açıyor.

Bu nedenle yalnızca koronavirüs döneminde değil tüm zamanlarda el hijyenine dikkat etmek hastalıklardan korunmamız için en önemli bir adım olacaktır.

Maskeyi Yarım Kullanmak

Maske kullanımında yapılan hatalar arasında yer alan bir diğer hata da çenenin, ağızın ve burnun tam olarak kapanmaması. Sizde bu görüntülere çoğu defa denk gelmişsinizdir.

Çene açıkta, burun açıkta ya da maske tamamen çeneye indirilerek ağız ve burun tamamen açıkta kalacak şekilde kullanımların tamamı hatalı. Çünkü maske koronavirüs (COVID-19), veya insandan size geçme ihtimali olan her türlü hastalık için bir kalkan görevi yapıyor.  Tabiri caizse siz de kalkanı indirdiğiniz anda savunmasız kalmış oluyorsunuz.

Yalnızca koronavirüs için değil soğuk algınlığı olan herhangi bir hasta ile aynı anda aynı ortamda bulunduğunuz takdirde vücut sıvılarının etrafa sıçradığı bir hapşırma halinde mevcut virüsün size bulaşması an meselesi. Ancak doğru maske kullanımında bu ihtimal neredeyse tamamen kalkıyor.

Maskeyi Çıkartmada Yapılan Hata

Medikal maskeler hakkında doğru bilinen 5 yanlış arasında maskenin çıkarılma esnasında ortadan dokunarak çıkarılması yer alıyor. Maskeye ortadan dokunulduğu anda elimizde olan bakterilerin vücudumuza geçmesine olanak sağlamış oluyoruz. Burun hizasından tutularak çekilen maskelerde temas meydana geldiği için hastalanma ihtimalimiz artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tıbbi Maskeler Uzun Süre Kullanılırsa Ne Olur? [🎞️VİDEO]

Maskelerin doğru şekilde çıkarılması yan ipçiklerinin olduğu kısımlardan tutularak, ya da arkadan bağlananlar için direkt bağcıkların çözülerek açılması en isabetli hareket.

Pahalı Maske Satın Almak

Maske kullanırken oldukça yüksek para verip daha çok korunacağınızı düşünmeniz de yapılan yanlışlardan bir diğeri. Toplumda genel olarak yapılan alışverişlerde “pahalı olan iyidir” düşüncesinin yerleşmesi buna en çok iten nedenlerden biridir. Fakat pahalı maske de zannedildiği gibi daha fazla korumuyor. Medikal maskeler hakkında doğru bilinen 5 yanlış arasında bu maddenin olduğunu da unutmayın.

Değişik Maskeler Kullanmak

Farklı şekilde üretilen maskeler, görüntü itibari ile daha fazla korur gibi görünse de aslında bu işi abartmanın kesinlikle yanlış olduğunu söylemek gerekir. işin doğrusu, eğer sağlık alanında çalışan bir personel değilseniz ve yalnızca kendinizi korumak için maske kullanıyorsanız size tavsiyemiz lütfen basit cerrahi maske kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here