Tıbbi Maskeler Uzun Süre Kullanılırsa Ne Olur? [🎞️VİDEO]

0
1183

Tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması da en az maske kullanmamak kadar tehlikelidir. Kullanım süresinden daha uzun süre aynı maskeyi kullanmak virüse davetiye çıkarmak demektir.

Uzmanlar “Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maskeyi tekrar kullanmayın. Bu tür durumlarda maske daha tehlikeli hale gelir” diyor.

toptan maske satın al

Maske Kullanmak Virüsten Tamamen Korur mu?

Maske takınca virüsten tamamen korunmayı beklemek yüksek risk oluşturan bir düşünce olduğu gibi tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması da oldukça tehlikeli bir durum oluşturur. Maske kullanırken başkalarına virüs bulaştırma riski olan hastalar için öncelikli şekilde uyarıldığı fakat sağlıklı insanların maske kullanımının daha özenli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Uzmanlar, tıbbi maske kullanımı ile ilgili açıklama yaparken, yüksek ateş, öksürük gibi şikâyeti olan hastaların kesinlikle maske takmalarını önermektedir. Tabi bu, hasta olmayanların maske kullanmalarına gerek yoktur algısına neden olmamalıdır. Yine konuyla ilgili değerlendirme yapan uzmanlar, maskenin “yüzde yüz koruyucu kalkan” olmadığını, buna ek olarak kişisel temizliğin yapılmasına dikkat edilmesi ve el temizliği başta olmak üzere diğer bölgelerin temizliğine de önem verilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Maskenizi Sık Değiştirin

Virüslerin yayılmasıyla maske kullanımı hayati derecede önem taşımaya başladı. Uzmanlar, virüslere karşı iki türlü maske olduğundan bahsediyor. Bu maskelerden biri hastanelerde sağlık çalışanları tarafından kullanılan “N95” adı verilen filtre özelliğine sahip maskelerdir.

Riskli hastalarla temas halinde bulunan sağlık çalışanları bu maskeyi kullanıyorlar. Bu maskeyi gün içerisinde sürekli olarak kullanmanız en az maskesiz gezmek kadar ciddi bir tehlikedir çünkü tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması, oluşan nemden ve bakterilerden dolayı da birçok rahatsızlığa yol açabilir. Virüsten uzak durmak adına tıbbi maskeleri uzun süre kullanmamalısınız.

Cerrahi Maskeler Uzun Süre Kullanılmamalıdır

Virüslere karşı kullanılan bir diğer maske ise “cerrahi maske” olarak bilinen maskelerdir. Cerrahi maskelerin virüsten hastanelerde sağlık çalışanların kullandığı N95 adı verilen ve filtre özelliğine sahip olan maskeler kadar koruyabildiğini söylemek doğru olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cerrahi (Tıbbi) Maske Nasıl Kullanılır? [🎞️VİDEOLU ANLATIM]

Cerrahi maskelerin yapısı gereği koruyucu özelliği çok fazla bulunmuyor. Bu nedenden dolayı cerrahi maskeler daha çok hastalık şüpheleri barındıran hastalarda kullanılması tavsiye edilen bir maskedir. Kısaca söylemek gerekirse bu tıbbi maskelerin uzun süreli kullanılması ciddi tehlikelerin oluşmasına yol açabilir.

Gün içerisinde bu cerrahi maskeleri sürekli olarak takıp çıkarmak, çene altında bekletmek, ceplere koyup daha sonra da çıkartıp tekrar kullanmak doğru ve mantıklı bir davranış değildir.

cerrahi-maske-kullanimi

Sıcak Havalarda Daha Sık Maske Değiştirin

Özellikle yaz aylarında oluşan aşırı sıcaklardan dolayı nemlenen, üzerine defalarca öksürdüğünüz maskeleri tekrar kullanmamanız çok önemli bir detaydır. Tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması, maskenin kendisinin virüs ve bakteri üreteceğinden çok büyük bir risk halini alır.

Ayrıca tıbbi maskelerin uzun süreli kullanımı oluşacak nem aracılığıyla birçok virüs ve bakteri üretebilen bir hale gelir. Korunma amacıyla kullandığınız tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması sağlığınızı ciddi bir oranda etkilemeye başlar.

Tıbbi Maske Nasıl Kullanılmalıdır?

Maske takmanın önemi kadar maske kullanımının da doğru olması da önemlidir. İşte maddeler halinde tıbbi maske kullanımı.

  1. Tıbbi maskelerin uzun süre kullanılması yapmamanız gereken en önemli maddedir.
  2. Maskenizi takmadan önce ellerinizi minimum 20 saniye sabun ve suyla yıkamalısınız.
  3. Maskenizi katlı kısmını dışarıda olacak şekilde takmalısınız
  4. Maskenin üst kısmında bulunan metal şeridi burnunuzun köprüsünün üzerini kaplayacak şekilde sabitlemelisiniz.
  5. Maskeyi ağız, burun ve çene kısmını tamamen kapatacak ve kenarlarından hava geçmesine izin vermeyecek şekilde takmalısınız.

Cerrahi maske kullanımıyla ilgili detaylı bilgiye ” Cerrahi Maske Nasıl Kullanılır? ” içeriğini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here