Cerrahi (Tıbbi) Maske Nasıl Kullanılır? [🎞️VİDEOLU ANLATIM]

0
1338

Cerrahi Maske kullanımı, COVID-19 salgınından sonra daha fazla tercih edilmeye başlandı. ancak çoğu zaman kişiler, maske kullanımına dikkat etmedikleri için virüsten korunamıyorlar. Peki, Cerrahi Maske nasıl kullanılmalıdır? İşte detaylar…

Pandemi döneminde olduğumuzdan maske takmak yaşam ritüellerimiz arasına girdi. Cerrahi Maskeler özellikle sağlık çalışanları tarafından kullanılır ve insanlara hava yoluyla geçen enflamatuvar hastalıkların buluşmasına karşı korunmak adına kullanılır.

toptan maske satın al

İnsanlara hava yolu ile bulaşan koronavirüsten korunmanın en başında elbette maske kullanımı geliyor. Peki, maske kullanırken nelere dikkat etmek gerekir, Cerrahi Maske nasıl kullanılmalıdır?

Cerrahi Maske Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler

Bu başlık altında sizlere cerrahi maskeleri nasıl kullanmanız gerektiğini adım adım aktaracağız. Maskelerin kullanımında yapılan yanlışlar da bu başlık altında sizlere sunulacaktır.

1-) Maskenin İç Kısmına Dokunulmamalıdır

Maske kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri maskenin içine dokunulmamasıdır. Çünkü dışarı ile sürekli temas halinde olan ellerinizi maskenizin iç kısmına dokundurduğunuzda, virüsün bulaşma ihtimali çok yüksek hale gelir. Şayet istemden dokunursanız maskeyi uygun bir çöpe atın ve ellerinizi bol su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın. Dezenfektan varsa ellerinizi mutlaka dezenfekte edin.

2-) Maskenizi Sık Değiştirmeye Özen Gösterin

Cerrahi Maskeler tekstil ürünlerinden özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Fakat bunların da kirlenebileceğini, tahriş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle kullandığınız maskeyi bir süre sonra mutlaka değiştirmeniz gerekir. Cerrahi Maske kullanımı ile ilgili olarak bu maddeyi aklınızdan çıkarmayın.

Buna ek olarak maskeyi kullanmadan önce mutlaka defosu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kutudan aldığınız maskeyi iyice kontrol ettikten sonra yüzünüze takmalısınız. Maskede delik ya da yırtık varsa onu çöpe atıp kutudan kullanılmamış bir maskeyi seçip takmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Medikal (Cerrahi) Maskeler Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

3-) Maskeyi Yüzünüze Doğru Şekilde Yerleştirin

Her ne kadar maske kullanımı artık günümüzde yaşam parçalarından biri haline gelse de yine de Cerrahi Maske nasıl kullanılmalıdır?” sorusu yine de gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Maske kullanımında genel olarak düşülen hatalardan biri de gelişi güzel maskeyi takmaktır. Bu, son derece yanlış bir şeydir. Bunun yerine maskeyi takarken mümkün olduğunca yüzünüze iyi oturmasını sağlamalısınız. Maskeyi yüzünüze doğru bir şekilde oturtturmak için maskenin tel kısmının üste geldiğinden emin olun.

4-) Maskenin İç ve Dış Yüzünün Doğru Olduğuna Emin Olun

Cerrahi Maskeler içi beyaz, dışı yeşil renklidir. Eğer böyle bir maske kullanacaksınız, maskenin iç ve dış renklerine dikkat etmeniz gerekir. Maskeyi doğru şekilde takmanız, hem nefes almanızı kolaylaştırır hem de sağlığınızı korumanız açısından daha doğru olur. Maskeyi takmadan önce maskenin beyaz tarafını iç kısma bakacak şekilde yüzünüze taktığınızdan emin olmalısınız.

cerrahi-maske-kullanimi

5-) Maskeyi Dikkatli Çıkarın

Kullanılan maske kirlendiği zaman ön iç kısmına hiçbir şekilde dokunmamak gerekiyor. Maskeler tek kullanımlıktır ve kirlendiği zaman dikkatli bir şekilde çıkarıp çöp kutusuna atmalısınız. Maskenin kulaklık kısmından tutarak çöpe atın ve bu işlemden sonra mutlaka ellerinizi 20 saniye bol su ve sabunla yıkayın.

6-) Dışarıda Satılan Maskeleri Almayın

Maske kullanımının zorunlu olması, her yerde maske satışının yapılmasına neden oldu. Doğru bir maske kullanmak ve sağlığınızı korumak için dışarıda satılan maskelerden uzak durmanızı, eczanelerde ya da güvenilir yerlerde satılan Cerrahi Maskeleri kullanmanızı öneririz. Sağlığınız açısından bu şekilde yapmanız daha iyi olacaktır.

7-) Maske Satın Alırken Dikkat Edin

Maske satın alırken özellikle maskenin Sağlık Bakanlığı’nın şart koştuğu koşullarda üretilip üretilmediğine dikkat edin. Sıradan bir maske ucuz olabilir ama unutmayın, sağlığınız bu kadar ucuz değildir. 50 adetli paketlerde satılan ve fiyatı gayet makul olan kaliteli maskeleri kullanmanız, Koronavirüs salgınına karşı kendinizi korumanız açısından çok daha doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Korona Virüsten Koruyan Maske Çeşitleri

8 -) Maskeleri Uzun Süre Kullanmayın

Dışarı çıkacağınız zaman yanınızda mutlaka yedek maske bulundurun. Çünkü uzun süre kullanılan maskeler terlemeye başlar ve bu da havadan gelen mikropların maskeye yapışmasına neden olur. Cerrahi Maske nasıl kullanılmalıdır başlığı altında mutlaka bu maddeye de yer vermenizi öneririz.

9-) Maske Takmadan Önce Ellerinizi Yıkayın

İster evden dışarı çıkarken ister dışarıda iken maske takmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Eğer ellerinizle dışarıda herhangi bir şeyle temas etmişseniz ve dışarıda iseniz yanınızda bulundurduğunuz dezenfektan ile mutlaka ellerinizi temizleyin ve maskenizi öyle takın.

10-) Maskenizi Yerlere Atmayın

Maskenizi kullandıktan bir süre sonra değiştirmeniz gerekiyorsa değiştirin ama bunu ulu orta bir yere atmayın. Belediyelerin her yere koyduğu cerrahi atık kutularını kullanın.

Maske Kullanımından Sonra Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

Ellerini yıkaman gerektiğinde ideal olanı sabun ve su kullanmaktır. Bulunduğunuz ortamda sabun ve su yoksa %60 oranında alkol içeren bir el antiseptiği kullanabilirsiniz. Yeterince antiseptik kullanıldığından emin olmak için elleriniz kurumadan önce 10 saniyeden fazla ovalamalısınız.


Eğer ki toptan cerrahi maske ile ilgili bilgi almak istiyorsanız sitemizi takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here