Cerrahi Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

0
1578

Maske kullanırken dikkat edilmesi gereken faktörler, Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla daha çok dikkat edilen bir konu haline gelmiştir.

Maske kullanımı, birçok enfeksiyon ve bulaşıcı hastalığa karşı birebir alabileceğiniz bir önlemdir. Peki, maske kullanırken dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir? İşte cevapları…

toptan maske satın al
  1. Yanınızda yedek maske bulundurmak
  2. Maske kayışının gerginliğine dikkat etmek
  3. Doğru maske seçimi yapmak
  4. Dışarıda geçirilen süreye dikkat etmek
  5. Maske değiştirmek, maske yıkamak
  6. Zorlanılan zamanlarda maske takmaya ara vermek
  7. Sıvı kaybını önlemek

1-Yanınızda Mutlaka Yedek Maske Bulundurun

Maske kullanırken dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alan en önemli maddelerden biri de yanınızda yedek maske bulundurmaktır. Özellikle yaz aylarında dayanılmaz sıcaklıklara rağmen maske kullanımı ciddi anlamda zorlaşıyor.

Fakat sağlığınız açısından yanınızda yedek maske bulundurmanızın önemi oldukça fazladır. Özellikle maske kullanırken ağız bölümünde oluşan terlemelerden dolayı virüslerin yaşamaları için de uygun bir ortam oluşuyor. Bu durumu yanınızda yedek maske bulundurarak önleyebilirsiniz.

Maskenizi çıkartırken kulak kısmında bulunan iplerden tutarak yüzeyine temas etmeden dikkatli bir şekilde izole ettikten sonra yeni maskenizi takmalısınız. Yedek maskenizi takarken yine aynı şekilde iplerden tutmalı ve maskenin yüzeyiyle temas etmemelisiniz. Ellerinize bulaşan virüsleri maskenin yüzeyiyle temasına neden olursanız, oluşacak nem aracılığıyla virüs vücudunuza kolayca yayılabilir.

2- Maske Kayışının Gerginliğine Dikkat Etmelisiniz

Maske kullanırken dikkat etmeniz gereken faktörler arasında maske kayışının gergin olması yer alıyor. “Maske kayışıyla virüsün ne alakası var?” diyor olabilirsiniz. Fakat maskenizin kayışları gevşek olduğunda dışarıdan gelecek tehlikelere karşı sizi açık hedef haline sokacaktır. Aynı zamanda da Dermatologlar, elastik askıların aşırı sıcak olan bu günlerde cildi tahriş edebileceğini söylüyor. Bu yüzden maskeniz ne çok sıkı ne de çok rahat olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Medikal (Cerrahi) Maskeler Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Maske kullanırken dikkat etmeniz gereken şey maskenin hem yüzünüzü hem de kenarları normal bir şekilde kapatmasıdır.

3- Doğru Maske Seçimi Yapmak

Nefes alış-verişlerinizi zorlaştıran maskeleri kullanmak yanlış bir seçim olacaktır. Taktığınız maskenin size kendinizi daha rahat hissettirmesi de çok önemlidir. Çünkü solunumda yaşayacağınız rahatsızlıklar da büyük çaplı problemlere yol açabilir. Bu yüzden uzmanlar, maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında doğru maske seçimi yapmanın da önemli bir yere sahip olduğunu belirtmektedir.

4- Dışarıda Geçirdiğiniz Süreye Dikkat Etmelisiniz

Dışarıda geçirdiğiniz süreye dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü kullanacağınız maske ya da maskeleri buna göre ayarlamanız gerekir. Maske kullandığınızda dışarıda geçireceğiniz süreyi kısmak, doktorlar tarafından özellikle uyarılan bir konudur.

Dışarıda takılan maskeler, size kendinizi yeterince güvende hissettiriyor olabilir fakat gerekmediği sürece dışarı çıkmamanız yalnızca sizin için değil mecburi olarak çıkan insanların da hayatı için daha yararlı olacaktır. Dışarıda geçirdiğiniz zaman dilimini uzun tuttuğunuzda maskeniz de yıpranmaya başlar ve yeterli verimi sağlamayabilir. Bu nedenle maske kullanırken dikkat etmeniz gereken faktörler arasına dışarıda geçireceğiniz zamanı da hesaba katmanız gerekir.

5- Maske değiştirmek, maske yıkamak

Maske değiştirmek ve yıkanabilir maskelerin sürekli yıkanması sağlığınız açısından oldukça büyük bir önem taşır. Tek kullanımlık maskeler haricinde güvendiğiniz yerlerden aldığınız yıkanabilir maskeler, en az tıbbi maskeler kadar güvenli olmalı. Hatta bunun yanı sıra yıkanabilir maskeleri yedekleyerek değişimli kullanarak sıkça maskelerinizi yıkayabilirsiniz.

6- Çok Zorlandığınızda Maske Takmaya Ara Verin

Maske kullanırken dikkat etmeniz gereken faktörler arasında yer alan bir diğer husus da zorlandığınız anlarda maske kullanımına ara vermenizdir. Eğer mecburi nedenlerden dolayı dışarı çıkmak zorunda kaldıysanız ve yaz aylarında çok zorlayan bu sıcak günlerde nefes alışlarınızda çok zorlanmaya başladıysanız maske kullanımına ara vermek için insanların olmadığı bir yere geçerek orada dinlenebilir ve temiz hava alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cerrahi Maskeler Koronavirüsten (Covid-19) Korur Mu?

Maske kullanımı virüs için ciddi bir önem taşır fakat özellikle nefes darlığı olan insanlar açısından da oldukça zorlayıcı olabilir. Eğer solunum konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız ve maske kullanımına ara vermek zorunda kalırsanız mutlaka insanların olmadığı bir yere geçmeyi ihmal etmeyin.

7- Bol Su İçerek Sıvı Kaybını Önleyin

Solunum yollarının maske altında kalması sonucu vücudumuzun solunum faaliyetlerini yeterli düzeyde yerine getirmesini zorlaştıracaktır. Aynı zamanda sıvı kaybı virüs haricinde birçok rahatsızlığa da neden olabilir. Bu yüzden yalnızca pandemi döneminde değil, hayatınızın her bölümünde bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here