Korona Virüsten Koruyan Maske Çeşitleri

0
2988

Koronavirüstan koruyan maske çeşitleri, son zamanların en çok aranan konularından biri oldu. İşte COVID-19’a karşı en etkili maske çeşitleri…

Maske takmak günümüzde salgın nedeniyle zorunlu bir hale getirilmiştir. Dünyaca savaştığımız bu küresel salgınla maskelere karşı çok fazla talep oluşuyor. Hayatımız oldukça fazla önem taşıyan maske nedir, maske kullanımında nelere dikkat etmek gerekir, korona virüsten koruyan maske çeşitleri hangileridir? Tüm ayrıntılarıyla maskeler hakkında bilgi edinebileceğiniz yazımızı okumaya devam edin…

toptan maske satın al

Covid-19 virüsüyle savaştığımız bu dönemde maskelerin önemi oldukça artmaya başladı. Maske kullanımı ile ilgili her ülke oldukça zorlayıcı kararlar almaya başlandı. Sıkı tedbirlerin ülkemizde de alınması ve bu tedbirler arasında özellikle maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda uygulanan sıkı politikalar sayesinde, koronavirüs (COVID-19), diğer ülkelere nazaran ülkemizde daha az görülüyor. Tüm bu tedbirlerin alınmasından sonra piyasada çok sayıda maske türü görülmeye başlandı. Peki, koronavirüsten koruyan maske çeşitleri hangileridir?

COVID-19’a karşı koruyan maske çeşitleri

Kişinin solum yolundan çıkan sıvıyı karşısındakine bulaştırmasını engellemek adına kullanılan maskelerin takılması zorunludur. Toplu taşıma araçlarına binerken, dışarıda gezerken ya da bir mekanda otururken yeme-içme dışında maskesiz zaman geçirmek yasaklandı. Bunun nedeni ise Covid-19 hava yoluyla kolay yayılabilen bir hastalık türü olmasıdır.

İlk zamanlarda işin ciddiyetinde olmayanlar da artık maske kullanımı konusunda daha dikkatli davranıyorlar ve salgının yayılmaması için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Maske kullanmanın tek faydası elbette korona virüsten korumak değil aynı zamanda dışarıda hava yoluyla bulaşan toz parçacıklarını ve fiziksel-kimyasal tozlara karşı koruyucu bir yapısı vardır. Peki, korona virüsten koruyan maske çeşitleri hangileridir?

Maske 2 türe ayrılır. Bunlardan biri cerrahi maske diğeri ise solunum sistemi koruyucu maskelerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Medikal (Cerrahi) Maskeler Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

1-) Cerrahi Maskeler

Korona virüsten koruyan maske çeşitleri arasında özellikle sağlık çalışanlarının cerrahi müdahaleler esnasında kullandıkları cerrahi maskeler geliyor.  Bu maskeler hastalardan gelecek olan mikropları engellemek amacıyla kullanılan koruyucu ekipmanlar arasında yer alıyor. Cerrahi maskelerin kullanılması için TS EN 14683 standartlarına uygun bir şekilde üretilmiş ve CE belgesi onayı almış gerekiyor. Cerrahi maskelerin yapısı, kalınlığı ve filtreleme özelliği vardır.

Korona virüsten koruyan maske çeşitleri arasında yer alan cerrahi maskelerin özellikleri şunlardır;

  • Üç katmandan oluşur,
  • Hipoalerjik olması,
  • Sıvı bariyeri oluşturması,
  • Yırtılmaya dayanıklı olması v
  • %99 bakteriler %35 partikül filtrasyonu sağlar.

Bu tür maskeler, sağlık çalışanları tarafından kullanılıp, enfeksiyonun hastalara ya da tam tersi hastalardan kendilerine geçmesini sınırlamak amacıyla kullanılıyor. Korona virüsten koruyan maske çeşitleri arasında yer alan bu maskelerin tek kullanımlık olması ve hasar görmesi halinde yenisiyle değiştirilmesi öneriliyor.

Küresel salgın haline gelen korona virüsten korunmak, sadece sağlık çalışanlarının görevi değil, tüm insanların kendi üzerine düşenin en iyisini yapmaları gereken bir konudur. Bu yüzden korona virüsten koruyan maske çeşitleri arasında yer alan cerrahi maskeleri, halk da kullanabilir.

2-) Solunum Sistemi Koruyucu Maskeler

Solunum sistemi koruyucu maskelerin kullanım alanları ise sağlık sektörünün yanı sıra iş güvenliğini sağlamak için kullanılıyor. FFP sınıflandırmasına sahip toz maskeleri ile N koduna sahip bu maskeler bu kategoride yer alıyor. Salgın ile birlikte dünyada maske çok fazla talep oluşturuyor. Solunum koruyucu maskelerin tek kullanımlık olması ve suyla temas halinde maskenin filtre özelliğini kaybeder. N95 olarak da adlandırılan bu maskeler küçük parçacıklara karşı etkilidir. Havadaki parçacıkların %95 filtreliyor ve sızıntı ihtimali yoktur.

n95-cerrahi-maske

Korona virüsten koruyan maske çeşitleri arasında yer alan N95 maskelerin gözenek yapısı belli bir standart aralığındadır, bu gözenek çapı maskenin kullanılması ile birlikte değişim gösterir. Maskenin kullanım süresi, kullanım şekline göre değişiklik gösterir. Maskeyi suyla veya farklı bir temizleyicilerle yıkanması maskeyi deforme etmesine sebep olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üç Katlı Cerrahi Maske İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

N95 maskelerin belli bir kullanım süresi bulunmamakla birlikte tek kullanımlık maske sınıfına girdiğinden çok uzun süre kullanılmamasında fayda var. Kullanım süresi kişinin nefes alıp verme hızından tutup kişinin kilosuna kadar değişkenlik gösterir. Çok fazla olağan dışı bir durum gerçekleşmedikçe N95 maske günlük olarak kullanılmalıdır.

✔️ Her Maske Korona Virüsten Korur mu?

Hayır, korona virüse karşı kullanmanız gereken cerrahi özelliklerle üretilen maskeler haricindeki diğer maskeler hiçbir koruma sağlamaz.

✔️ 3 Katlı maskeler koruyucu mu?

3 Katlı cerrahi maskeler an az koruyuculuğu olan ama sıradan maskelere karşı da oldukça koruyucudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here