Kaliteli ve Sağlıklı En İyi 5 Cerrahi Maske [✔️DETAYLI]

0
11335

Koronavirüs karşısında alınabilecek en iyi tedbir maskesiz dışarı çıkmamaktır. Peki, en kaliteli ve sağlıklı maskeler hangileridir. İşte tüm ayrıntılarıyla maske çeşitleri ve kalite detayları…

Televizyon kanallarında ve yayınlanan birçok yazıda bazı konuşmacılar veya yazarlar virüs taşıyanlara maske takmanın bir faydasının olmadığını dile getiriyor. Bazıları ise sadece virüsü taşıyanların takması gerektiği konusunda hemfikir, tabi ki çeşitli maske tipleri de gündeme gelince hepimiz hangi maske takılmalı, hangisi daha sağlıklı diye düşünmeden geçemiyoruz.

toptan maske satın al

Biz de maskelerle alakalı aklınıza takılan tüm soruları araştırdık ve en iyi, en kaliteli ve sağlıklı 5 cerrahi maskeyi sizler için hazırladık.

Maskeler ne için kullanılır?

Maskelerin toplumda bilindiği gibi hastayı virüsten korumuz. Maskeler maskeyi takan kişinin hasta olması nedeniyle etrafa yayacağı virüsleri durdurmak için bir kalkan görevi yapar.  Yani maskeyi takan kişi eğer koronavirüs hastalığına yakalanmışsa karşı tarafa bulaşmasını engeller.

Ancak bu maskeyi takan kişilerin koronavirüsten korunacağına dair herhangi bir bilimsel araştırma şu an yok ancak cerrahi maskelerin görünümünden yola çıkacak olursak, maskelerin yan taraflarının boş olması nedeniyle zaten tam koruyucu özelliğe sahip olmadığını gösteriyor.

Kısaca şunu söylemek çok yerinde bir söz olur, “ben maskeyi takarsam virüs bana bulaşmaz” düşüncesi oldukça mantıksız. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kişisel hijyene dikkat edilmesi, sosyal mesafe uyarılarına uyulması, temastan kaçınılması gibi hususlar göz ardı edilemeyecek kadar önemli.

En İyi Koruyucu Özelliğe Sahip 5 Maske Hangileridir?

En iyi koruma özelliğine sahip maskeleri sizler için sıraladık, bunlar;

1- N95 Cerrahi Maske

Koronavirüs salgınından sonra en çok adı geçen maskelerden biri N95 cerrahi maske. Bu maskeler en çok bilinen ve virüse karşı korunmada en etkili maske.  Havada dolaşan 0,3 mikronluk parçacıkların neredeyse tamamını yakalayıp engelleyebilmesi ile adından sıkça söz ettiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tıbbi Maskeler Uzun Süre Kullanılırsa Ne Olur? [🎞️VİDEO]

n95-cerrahi-maske

Yalnızca 1 defa kullanılıp atılması üzere tasarlanan bu maskeler sentetik liflerden yahut polyester kumaştan hazırlanıyor. Maskede yukarıda bahsettiğimiz parçacıkların geçmesini zorlaştırmak için filtre görevi yapan lif katmanları bulunuyor. Bu maskeyi kullanırken cerrahi maskelerde olduğu gibi cildinizin yan kısımlarının boş kalmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca belirtmek isteriz ki sakallı kişilerde ve çocuklarda tam olarak yüze oturmaz.

Bu maskelerin ön kısımlarında nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için kapakçık yer alıyor. Bunlar daha çok inşaat sektöründe kullanılıyor. Hastane ortamında kullanımı çok doğru değil. Çünkü herhangi bir virüs taşıyıcısıysanız kapağı açınca virüsler havaya uçuşacak ve maske kullanmanın hiçbir mantığı kalmayacaktır.

2-Medikal Maske:

Yukarıda bahsettiğimiz N95 maske türünden daha ez etkili bir maske çeşididir. Medikal maskelerin bazılarının laboratuvar koşullarında havada uçuşan parçacıkların yüzde 80 kadarını filtrelediği söyleniyor.

Eğer düzgün kullanılırsa hapşırma veya öksürme sırasında oluşan damlacıkları yakalayıp virüs yayılmasını önlemeye yardımcı olacağı kesin. Çünkü medikal maskeler yalnızca küçük damlacıkları değil büyük damlacıkları da yakalamak için tasarlanmıştır.

Yapı olarak medikal maske genelde dikdörtgen kesilen ve yüze oturması için pileleri olan, kumaş yapısı olarak kâğıt benzeri kumaşların tercih edildiği maskelerdir. Bu maskeler de tek kullanımlık olarak tasarlanmıştır.

3- FFP2 Tipi Maske

Öncelikle FFP2 ne demektir, bu maskeye bu ad neden verilmiştir buna değinmek isterim. FF: İngililizce Face Filter yani yüz maskesi anlamında olan kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. P1: Mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan zararlı olmayan tozlar demek, P2 Toksik tozların 0,1 mg/m3 ‘den büyük olanları, P3: Kanserojen, Radyoaktif, toksik tozların 0,1 mg mg/m3 ‘den küçük olanları için kullanılır.

FFP2 maskeleri, havada tehlikeli olan parçacıkların yakalanabilmesi için oluşturulmuştur. Bu sınıftaki maskeler havada bulunan zararlı partiküllerin yaklaşık olarak %90’ını tutmaktadır. Bu tarz maskeler çoğunlukla inşaat sektöründe, demir ve maden endüstrilerinde kullanılır. Bu sektörlerde çalışanlarda sık sık solunum yolu rahatsızlıkları görüldüğünden bu tür maskeleri kullanarak çalışmaları tavsiye edilir. Yapısının katmanlı filtre sisteminden uluşması nedeniyle kişiyi koruduğu kesin bir bilgidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üç Katlı Cerrahi Maske İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

4- FFP3 Tipi Maske

Yukarıda bahsettiğimiz üzere yüz maskelerinin toksik tozların minik parçacıklılarından koruyan maske cinsidir. Bu tür maskeler hava kirliliği konusunda dahi solunum rahatsızlıklarından önleme adında en yüksek seviyede koruma sağlar.

FFP3 tipi maskelerde oluşabilecek toplam sızıntı en fazla %5 oranındadır. Bu maskeler zararlı ve belirli büyüklükteki tüm parçacıkların %99’u filtrelemelidir. Bu maske aynı zamanda zehirli, radyoaktif parçacıkları da filtreler. Bu tip maskeler de yüksek koruma sağladıklarından çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

5- Ev Yapımı Maske:

Ev yapımı maske tercih etmek isteyenler için takdir edersiniz ki en önemli husus nasıl yapıldığından çok kumaşının hangi cinsten olduğu. Eğer doğru bir kumaş seçimi yaptıysanız bu maskeler de basit tıbbi maskelerin yerini alacak kadar koruma sağlar.

İyi bir ev yapımı maske sahibi olmak istiyorsanız zararlı parçacıkların yakalanması için oldukça yoğun bir malzeme kullanılmalı. Ancak bu malzeme nefes alış verişine engel olmamalı.

Ev yapımı maske için eski pamuklu tişörtlerinizi, annelerinizin eski pazen elbiselerini kullanabilirsiniz. Kumaş yapısı olarak maske yapımı için gayet uygundur. İnternette maske yapımıyla alakalı birçok şey okuyabilirsiniz ancak biz filtre görevi görecek bahsettiğimiz kumaşları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Unutmadan; maske yapımı için ek filtre görevi de sağlansın istiyorsanız kahve filtresi veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Çünkü bilimsel bir deneyde kağıt havlunun tek başına 0,3 mikronluk parçacıkların yaklaşık yüzde 33’ünü yakaladığı tespit edilmiştir.

Yazımızdan anlayacağınız üzere maske seçmek o kadar da kolay değil. En fazla koruma sağlayan maske olarak N95 maske talep görse de bizce enfekte hastalıklardan korunmak için ev yapımı maskeler koruyucu olması açısından gayet kullanışlı, düşük maliyetli ve sağlık için faydalı. Artık seçim sizin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here