Cerrahi Maskeler Koronavirüsten (Covid-19) Korur Mu?

0
1234

Cerrahi maskeler, eskiden beri kullanılmalarına rağmen dünya genelinde yaygınlık gösteren COVID-19 salgınından sonra daha fazla kullanılmaya başladı. Peki, cerrahi maskeler koronavirüsten korur mu?

Tarihler 1619’u gösterdiği yıllarda veba salgını döneminde bir korunma fikri üzerine kullanılmaya başlanan maskeler, o dönemden bu yana özellikle sağlık alanında ve sağlık bakımından risk altında olan kişiler tarafından kullanılmaya başlandı. Birçok kaynakta bu fikrin babası olarak “Charles de Lorne” olarak kabul edilir.

toptan maske satın al

Veba salgını dünyada en çok can alan salgın hastalık olarak kaynaklara geçmiştir. Öyle ki Roma da 145.000 Napoli de 300.000 insanı öldüren veba virüsü esnasında veba tedavisinde yer alan doktorlar tarafından giyilmiştir.

Cerrahi Maskenin Özellikleri Nelerdir?

2019’un son çeyreğinde Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlanan ve kısa sürede tüm dünya genelinde yaygınlık gösteren cerrahi maske, korunaklık açısından diğer maskelere göre daha kalitelidir ve diğer maske çeşitlerine göre koronavirüsten daha sağlıklı bir şekilde korur.

2020 yılına geldiğimizde ise tüm dünya insanları tarafından bilinen ve kullanılan bir gereç halini almıştır. Cerrahi maske olarak isimlendirilse de bildiğimiz basit maskelerin adıdır.

Cerrahi Maske Nedir?

Cerrahi maske; yukarıda bahsettiğimiz üzere basit maskelerin terim olarak kullanılan adıdır. Yüz kısmına hafif şekilde takılır, amacı ağız ve burnu kaplamaktır. Tek yönlü koruma maksadıyla tasarlanan cerrahi maskeler, kullanan kişiden yayılabilecek herhangi bir virüsü önlemek için kullanılırlar.

Cerrahi maskeler hakkında DSÖ’nün yaptığı ilk açıklamada “virüs bulaştırma riski olan hastalardan sağlam kişilere virüs bulaşmasın diye takılmalıdır” şeklinde olsa da genelde tüm dünyada, özelde Türkiye’de sağlıklı olan kişilerin de maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

Cerrahi maske siparişleri hakkında ” Toptan Cerrahi Maske ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Maske Kullanılmalı mı?

Bu süreçte bazı insanlar evcil hayvanlarını dolaştırmaya çıkarken dahi ağızlarına maske takmaya başladılar. Bazı ülkelerde maske kullanımı uzun yıllardır kullanılıyor. Örneğin; Uzak Doğu… Bu ülkelerde çoğunlukla nüfusun kalabalık olması nedeniyle herhangi bir hastalık kapmamak adına bazen de kronik hava kirliliğine karşı maske takmayı tercih ediyor. Yalnız işin doğrusu Uzak Doğu dışında diğer kalabalık ülkelerde virüs öncesi maske kullanımı pek de yaygın değildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Korona Virüsten Koruyan Maske Çeşitleri

Maske Takmak Koronavirüse Karşı Yeterli Bir Önlem Mi?

BBC Haber sitesinin yayında bahsedildiği üzere Amerika merkezli haber sitesi olan Scienca’a konuşan bulaşıcı hastalıklar uzmanı Schaffner sıradan cerrahi maskeler için koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığını belirtmiştir.

Peki virüse karşı koruma sağlayan maske türü var mı? Cevap veriyoruz; Evet var. Koronavirüs ve diğer virüslere karşı koruma sağladığı öne sürülen bu maske türünün adı ise N95. Bu maske adını havadaki küçük parçacıkların neredeyse %95 ini filtrelemesinden almış. Bu maskelerin ameliyat maskelerinden yani basit cerrahi maskelerden farkı tabi ki var.

N95 maske, cerrahi maske türüne göre daha kalın ve kullanımı çok da kolay olmayan bir maske türü. Uzmanlar bu nedenle şu aşamada N95 maskelerinin halk tarafından kullanımını tavsiye etmiyor. Bu maskeler takıldığında maske ile yüz arasında küçücük bir boşluk dahi kalmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Maske kullanımı N95 de daha zor olduğundan nefes almayı zorlaştırdığı, insanın nefes vermek için çaba sarf etmek zorunda kalması nedeniyle kapalı alanda kalma korkusu (klostrofobi) hissi yarattığı belirtiliyor. Bu tür maskeler virüs taşıdığı düşünülen hastaları tedavi eden doktorlar tarafından kullanılır.

cerrahi-maske-kullanimi

Sıradan cerrahi maskeler ise doktorların ameliyat sırasında hastalara herhangi bir bakteri veya virüs bulaştırmaması için kullanılıyor. Yalnız bu maskelerin yan taraflarında boşluk olması nedeniyle kesin bir koruma mümkün değil.

Cerrahi maskeler yalnızca etraftaki insanların öksürme veya hapşırmaları sonucu ortaya çıkan sıvıların başka bir kişinin solunum sistemine doğru savrulması riskini engelleyebilir. Ancak virüslerin havada daha küçük parçacıklarla dolaşıp ameliyat maskesinin etrafındaki boşluklardan solunup sistemine doğru yol almasını engelleyemez.

İngiltere de yayımlanan Independent gazetesinde konuşan Dr. Dunning maske kullanımının halkı virüsten koruyup fayda sağlayacağına dair çok az kanıt olduğunu öne sürüyor. Independent gazetesinde ayrıca koronavirüs için bedene gözden girebilen bir virüs olduğuna dikkat çekildiğinden maskenin kesin bir koruma sağlamadığına yönelik vurgu yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üç Katlı Cerrahi Maske İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs (COVİD 19) Tarihçesi

Takvimler 1965 yılını gösterdiğinde soğuk algınlığı olan bir hastadan doku kültürü alınarak bir virüs izole edilmiş. İzole eden kişiler Tyrrell ve Bynoe. İlerleyen yıllarda bu izole edilen virüsün farelerdeki ve domuzlardaki bir virüs ile elektron mikroskopisinde aynı yapıda olduğu görülmüştür. Bu izole edilen virüsün yüzey kısmında dışa doğru taç görünümünde çıktıntılarının olması nedeniyle coronavirüs adı verilmiştir. Bu virüs tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı virüslerdir.

2020 yılının ilk aylarına geldiğimizde ise Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ardından da birçok sayıda ülkede insanların sokakta ve toplu taşıma araçlarında maske ile dolaşmasına neden virüsün adıdır koronavirüs.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here